Скочи на садржај

Ерасмус + пројекат Средње техничке школе - Португал

Средња техничка школа у Сомбору спровела је Ерасмус+ пројекат мобилности у Браги, Португалу, у оквиру акредитационог периода 2021. до 2027.године који се финансира из средстава Европске уније. Десет ученика у пратњи два наставника обавило је стручну праксу у предузећима од 4. до 18.новембра. Ученици смера Електротехничар рачунара и Возач моторних возила имали су прилику да се упознају са практичним радом у својој професији, стекну знање о култури и историји Португала и развију вештине комуникације и сналажење у непознатом окружењу.

Фигуре 1: Ученици и професори Средње техничке школе Сомбор

Током прве недеље у Браги је боравило и троје наставника, чланова Тима за инклузију и Тима за евалуацију наставе и учења. Они су учествовали у интерактивној радионици и семинару са темом „Како спречити напуштање и неуспех у школи“ и стекли вредне увиде у образовни систем земље и инклузивни приступ решавању овог проблема. Португал је земља која значајно улаже у социјалне потребе грађана где инклузивност у образовању има једну од приоритетних улога.

Брага Мобилитy као организација партнер и реализатор семинара у овом пројекту омогућила је да учесници упознају богату културу и историју Португала, једне од најмањих европских земаља али са великом улогом у светској историји. Излети у Порто, Лисабон, Гимараеш, Барселос, Виана де Цастело и обалама Атлантског океана нису никога од учесника оставиле равнодушним. Поред тога, наставници и ученици су се дружили и размењивали искуства са другим учесницима из разних европских земаља – Грчка, Бугарска, Турска, Словенија, Хрватска,…
У циљу упознавања и успостављања партнерстава и размене представницима Брага Мобилитy директорка школе Сузана Вукићевић поклонила је монографију града Сомбора аутора Милана Степановића.

Директорка школе Сузана Вукићевић и директор Брагамоб Тиаго Kоста

Дисеминација пројекта на састанку ИО ЗЕЕТШ Србије

Ово је први пројекат у оквиру одобрене акредитације Средње техничке школе током које ће школа имати могућност да реализује свој европски развојни план интернационализације са циљем стручног усавршавања наставника и ученика и успостављања партнерстава са школама и организацијама широм Европе.
Наредни пројекат мобилности је планиран током следећег полугодишта у Грчкој.

У Средњој техничкој школи „Михајло Пупин“ у Новом Саду 5. децембра је одржана 14. седница Извршног одбора Заједнице електротехничких школа Србије што је било прилика да се одржи прва дисеминација пројекта. Састанку су присуствовали представници Сектора за средње образовање и васпитање и образовање одраслих, ЗУОВ-а и Канцеларије за дуално образовање и НОК. Представљен је Приручник за израду и спровођење стратегије интернационализације школа. Дисеминацију је одржала координаторка Ерасмус+ пројекта, наставница Љиља Давидов.