Srednja tehnička škola Sombor

...regionalni centar tehničkih struka

 • Povećaj veličinu slova
 • Podrazumevana veličina slova
 • Smanji veličinu slova
Home Upis

Tehničar za mehatroniku – ogled

Mehatronika je nova, multidisciplinarna oblast tehnike, koja predstavlja kombinaciju mašinstva, elektronike,automatskog upravljanja  i  informatike.  Razvoj tehnike i  tehnologije najjači  je upravo u ovoj oblasti.
Najvažnije komponente mehatronskih sistema su senzori, koji prate promene u nekom tehničkom procesu, okolini,itd. I šalju signale mikroproprocesorima na obradu,koji zatim, pomoću programskih kodova, upravljaju  izvršnim elementima kako bi se izvršio uticaj na promenu rada sistema.

Mehatronika se predstavlja ne kao nova inženjerska grana, nego kao novi koncept, novi pristup inženjerstvu u kome je potrebna interakcija i integracija izmedju različitih inženjerskih disciplina. Iz navedenih tehničkih područja uči se onoliko koliko je potrebno za razumevanje i servisiranje pojedinih sistema, što omogućava i dalju specijalizaciju. Mehatroničar je osposobljen da razume princip rada sistema, ulogu pojedinih komponenata  i dijagnostifikuje rad sistema. On je spona izmedju tehničara koji su uže specijalizovani, on vodi tim.
Tehničar mehatronike je ogledni smer u našoj školi, što znači da je u programu uvodjenja novih obrazovnih principa u našem školstvu koji se oslanjaju na lakše sticanje praktičnih znanja i veština, osposobljavanje i podsticanje ucenika na  doživotno usavršavanje, uskladjivanje sa potrebama tržišta rada… Škola je snabdevena najsavremenijom opremom u laboratorijama u kojima se obavljaju vežbe.

 

Potpuno nov obrazovni profil u kojem su objedinjena znanja i veštine iz elektrotehnike, elektronike, mašinstva i računarske tehnike.

Obrazuje tehničare za:

· Nadgledanje i testiranje mehatronskih sistema

· Dijagnostikovanje i otklanjanje kvarova na mehatronskim sistemima

Radne kompetencije:

· Testiranje rada mehatronskih sistema

· Dijagnostikovanje i otklanjanje kvarova na mehatronskim sistemima

· Definisanje i postavljenje parametara mehatronskih sistema

· Praćenje radnog ciklusa

· Postavljanje i održavanje instalacije

· Montaža i demontaža komponenti

· Vođenje tehničke dokumentacije

Mogući poslovi:

 • Proizvodno delovanje
 1. Projektovanje, rukovanje i održavanje automatizovanih sistema, mašina i alata
 2. Nadzor nad vođenjem procesa u pogonima
 3. Dogradnja postojećih automatozovanih sistema.
 • Uslužno delovanje - održavanje i popravka opreme i tehničkih sredstava u različitim delatnostima
 1. medicina
 2. kancelarijsko poslovanje
 3. merna i regulaciona oprema
 4. kućni aparati
 5. optički aparati
 6. pneumatika
 7. hidraulika
 8. elektrika

 

 

Doniraj

Oracle Partner

Baner
Custom Search

Aktivni korisnici

Imamo 20 gostiju na mreži

-So-Web-Hosting.com

Prijava

Baner

Voleo/la bi da upišem:
 
Upisaću obrazovni profil:
 

Vremenska prognoza


stsbaner1.gif